The portal is in testing and filling mode

Як відрізняти правдиву інформацію від неправдивої та фейків?

Share:

Для розвитку критичного мислення спочатку потрібно навчитися відрізняти правдиву інформацію від неправдивої та завести звичку завжди перевіряти інформацію, яку споживаєте.

Як з першого погляду помітити ознаки неправдивої або маніпулятивної інформації? Звертайте увагу на декілька характеристик: 

  • Наявність дуже великих чисел, сенсаційний характер новини або ж інформація відразу викликає дуже негативні емоції 
  • Відірваність заголовка від змісту всієї новини. Цей прийом використовується для привернення уваги. Сама ж інформація в новині вже не така важлива. Щоб не допустити впливу фейків на себе потрібно читати як заголовок, так і текст новини,. 
  • Дата, яка не відповідає дійсності. Часто старі публікації видаються за нові, тому рекомендуємо дивитися на дату новини або ж статті. 
  • Апелювання до надприродних речей та згадування відомих людей у невластивому для них контексті. Така інформація швидко поширюється та гарно запам’ятовується, бо суперечить нашим звичайним поглядам на життя.
  • Часто у неправдивих новинах, публікаціях  використано змінені фото або старі фото видають за нові.

Як перевірити інформацію на правдивість завдяки трьом питанням? 

Ставте собі наступні запитання кожного разу, коли читаєте новини чи переглядаєте стрічку в соціальній мережі. 

  1. З’ясуйте першоджерело (автора) інформації. Якщо це інформація в соцмережах, перегляньте акаунт автора. Якщо автор публікації взагалі  відсутній, даній інформації не потрібно довіряти. Якщо це новина чи стаття в ЗМІ, перевірте, чи має її автор ще якісь публікації і чи взагалі він існує.
  2. Перевірте, які аргументи наведені в тексті для підтвердження думки чи факту.

    Задумайтеся, а чи взагалі є підтвердження думки або факту в тій інформації, яку ви читаєте? Чи є посилання на джерело даних? Чи можна цьому джерелу довіряти? Наскільки правдиві дані, використані в публікації? Перевіряйте аргументи та пам’ятайте, що інформацією можна легко маніпулювати.

  3. Дізнайтеся, що говорять інші про це. Один з недоліків й одночасно одна з переваг інтернету — це надмірна кількість інформації, тому гарна ідея — дізнатися, що інші джерела говорять про цю тему.

Для повного розуміння ознак неправдивої інформації на практичних прикладах та того, як розвинути своє критичне мислення рекомендуємо до перегляду наступне відео.  Також окремий модуль щодо критичного мислення доступний для перегляду у онлайн курсі “Безпека в Інтернеті під час війни: практичний курс”.