Портал в режимі тестування та наповнення

Як захистити себе від шахрайства під час переказу благодійної допомоги?

Поділитись:

Є декілька правил для вашої безпеки та для того, щоб захистити себе від шахрайства, а також декілька ризиків, які навпаки підвищують шанс, що ваші кошти будуть використані не на благо.

Що варто робити: 

  1. Дослідіть організації, яким ви б хотіли задонатити кошти. Спочатку оберіть сферу — підтримку армії, підтримку постраждалих, допомогу дітям або закупівлю медикаментів чи гуманітарну допомогу. Далі запитайте знайомих або ж пошукайте в Інтернеті організації, які займаються такою благодійністю.
  2. Зверніть увагу на сайт організації, чи є там фото звітності або ж сам звіт з витратами коштів. Перевірені фонди зацікавлені в тому, щоб постійно говорити й звітувати про свою роботу, адже на цьому базується довіра людей.  Перевірте реєстраційні документи організації, чи вони взагалі є. Якщо ні, то напишіть офіційного листа із запитом про офіційну реєстрацію фонду.

    Перевіряйте правильність адреси сайту та інтерфейс. Якщо ви знайшли організацію за порадою друзів чи на стороньому ресурсі, то перевірте адресу самої організації, чи це та, яку ви знайшли. Деякі сайти можуть бути фішинговими — шахрайськими, але намагаються формувати інтерфейс такий самий, як в офіційних фондів.

    Переконайтеся також, що в сайту безпечне з’єднання, тобто він надійний з погляду безпеки. Так, по-перше, на сайті має бути замочок, який означає безпечне з’єднання, а в самій адресі — https, а не http.

  3. Переконайтеся, на що будуть спрямовані кошти. Організація має чітко вказувати, для якої сфери або ж для чого збираються кошти. Якщо ця інформація відсутня, ви можете написати офіційного листа із запитом. Шахраї часто вдаються до сентиментальних історій без розуміння, скільки коштів і на що насправді потрібно. 

    Пам’ятайте, що тих людей, які поширюють інформацію про можливості для пожертвування коштів, ви маєте знати й бути впевненими в їхній репутації та надійності. Особливо це стосується тих випадків, коли ви хочете особисто перевести кошти не організації, а волонтерам, які збирають кошти на потреби армії або постраждалих. 

    Моніторте інформацію про свої донати, щоб розуміти, кому і скільки ви відправляли та чи правильна сума була знята з рахунку, коли ви хотіли зробити оплату.

Чого не варто робити? 

  1. Не піддавайтеся емоціям. Хоч це і складно в часи війни, але для того, щоб точно зробити добру справу, яка принесе користь, потрібно думати раціонально. Шахраї можуть публікувати фото або історії людей або ж писати емоційні тексти. Проте важливо завжди спершу перевіряти, а потім емоційно реагувати та формувати своє ставлення до організації. Не дозволяйте нікому примушувати вас донатити гроші. Настирливість дуже характерна для шахраїв. 

Не вводьте персональних даних на веб-сайті організації. Ідеться про банківські дані та особисті дані про ваше місце перебування та прізвище. Якщо ви вперше використовуєте сайт, то переказуйте платежі за реквізитами через банк, не даючи сайту фонду свої дані, такі як номер картки або пін коди. 

Не робіть донати готівкою. Користуйтеся переказами коштів. Наприклад, у «Дії» є можливість переказати кошти на підтримку армії. Національний банк України має свої реквізити для отримання платежів. 

Не поширюйте фейкову інформацію. Перед тим як поширювати інформацію про допомогу тій чи іншій людині, уважно перегляньте публікацію, яку ви хочете поширити, та її автора. Перевіряйте її на правдивість, поговіть з автором посту або ж тими людьми, які поширюють інформацію, чи знають вони особисто людей, яким потрібна допомога. 

Не відкривайте листів або повідомлень у месенджерах від незнайомих людей, які відправляють посилання та прохання переказати кошти на благодійність. Також такі листи для привернення уваги можуть містити подяку про вже задоначені кошти, які ви не направляли. Листи та повідомлення можуть бути фішинговими та містити віруси. Інколи такі повідомлення у месенджерах можуть надходити і від знайомих, чиї акаунти зламали зловмисники.